ASTRA Awards 2015: nominees

2014-09-06_2332Wentworth, Devil’s Playground, Selling Houses Australia, The Real Housewives of Melbourne and Paul Murray Live are amongst nominees in the 2015 ASTRA Awards announced today.

In Subscription TV’s 20th year, the awards have ditched the public vote categories in favour of industry panel judging.

“The finalists announced today represent the best content on Australian television,” ASTRA CEO Andrew Maiden said. “The inclusion of independent as well as industry judges has produced a wider range of nominees and seen the inclusion of lesser-known programs, which is bound to produce some surprises on the night.”

Amongst the nominees community channel Aurora TV has its first ever nomination, for presenter Phyllis Foundis.

INDIVIDUAL AWARDS

Most Outstanding Performance by an Actor – Female
Celia Ireland (Wentworth, season 2: SoHo)
Nicole da Silva (Wentworth, season 2: SoHo)
Toni Collette (Devil’s Playground: showcase)
Pamela Rabe (Wentworth, season 2: SoHo)
Danielle Cormack (Wentworth, season 2: SoHo)

Most Outstanding Performance by an Actor – Male
Aaron Jeffery (Wentworth, season 2: SoHo)
Andrew McFarlane (Devil’s Playground: showcase)
Don Hany (Devil’s Playground: showcase)
Simon Burke (Devil’s Playground: showcase)
Robbie Magasiva (Wentworth, season 2: SoHo)

Most Outstanding Presenter – Female
Naomi Sequeira (Hanging With Adam and Naomi: Disney Channel)
Nina Stevens (First Edition: SKY NEWS)
Shaynna Blaze (Selling Houses Australia: The LifeStyle Channel)
Tara Rushton (Sunday Shootout: FOX SPORTS)
Kelli Underwood (Back Page LIVE, Breaking Ground: FOX SPORTS)

Most Outstanding Presenter – Male
Danny Clayton (The Riff: Channel [V])
Paul Murray (Paul Murray LIVE: SKY NEWS)
Charlie Albone (Selling Houses Australia: The LifeStyle Channel)
Andrew Winter (Selling Houses Australia: The LifeStyle Channel)
Eddie McGuire (Ed and Derm’s Big Week In Footy: FOX FOOTY)

Most Outstanding New Talent
Morgan Evans (CMC)
Jarin Towney (Devil’s Playground: showcase)
Phyllis Foundis (Foundis: Aurora TV)

Most Outstanding Performance by a Broadcast Journalist
Kieran Gilbert (AM Agenda: SKY NEWS)
Celina Edmonds (SKY NEWS)
Ahron Young (SKY NEWS)
David Speers (PM Agenda, The Nation: SKY NEWS)

davidspeers

PROGRAM AWARDS

Most Outstanding Drama – Australian
Devil’s Playground (showcase)
Wentworth (season 2: SoHo)

Most Outstanding Drama – International
Game of Thrones (season 4: showcase)
Gracepoint (Universal Channel)
The Walking Dead (Channel FX)
The Honourable Woman (BBC First)
Peaky Blinders (BBC First)

Picture shows: Nessa Stein (MAGGIE GYLLENHAAL)

Most Outstanding Children’s Program
Monster Beach (Cartoon Network)
Adventure Time (Cartoon Network)
Disney Cup International (Disney XD)
Camp Orange: Force 10 (Luke and Wyatt: Nickelodeon)

Most Outstanding Music Program
5 Seconds of Summer LI[V]E: Q & HEY! (5 Seconds of Summer, Billy Russell, Danny Clayton: [V] HITS)
The Molly Meldrum Story (Molly Meldrum: MAX)
SLIMEFEST (Nickelodeon)

Most Outstanding Sports Program
The Code – The Road To The Final (Adelaide Thunderbirds Netball Team: FOX SPORTS)
Jeep Saturday LIVE on FOX (FOX FOOTY)
NRL Super Saturday (FOX SPORTS)
Search4Hurt (ESPN)

Most Outstanding News Program
PM Agenda (David Speers: SKY NEWS National)
Richo + Jones (Graham Richardson, Alan Jones: SKY NEWS National)
Paul Murray LIVE (Paul Murray: SKY NEWS National)
News Stream (Kristie Lu Stout: CNN International)
Witness to Umbrella Movement (Kristie Lu Stout, Andrew Stevens, Ivan Watson, Will Ripley, Salma Mohsin, Paula Newton: CNN International)

Most Outstanding Reality Program
Gold Rush (Discovery Channel)
Deadliest Catch (Discovery Channel)
Outback Coroner (crime + investigation)
The Recruit (season 1: FOX8)
The Real Housewives of Melbourne (season 1: Arena)

Most Outstanding Factual Program
The Memorial: Beyond The Anzac Legend (Neil Oliver: HISTORY)
Coast Australia (Neil Oliver: HISTORY)
Hillsborough (ESPN)
Louis Theroux: LA Stories (Louis Theroux: BBC Knowledge)

TLC_RCA

Most Outstanding Lifestyle Program
Paddock to Plate (Matt Moran: The LifeStyle Channel)
River Cottage Australia (Paul West: The LifeStyle Channel)
Grand Designs Australia (Peter Maddison: The LifeStyle Channel)
Selling Houses Australia (Andrew Winter, Shaynna Blaze, Charlie Albone: The LifeStyle Channel)

Most Outstanding General Entertainment Program
Oprah: Where are they now? (Oprah Winfrey: TLC)
Top Gear (BBC Knowledge)

Channel Achievement Award
SKY NEWS Business
SKY NEWS Weather
Arena
TVH!TS
MTV Networks Australia

Updated: Finalists in the Channel of the Year category:
Discovery Channel
SKY NEWS National
HISTORY
FOX FOOTY
FOX SPORTS
The LifeStyle Channel

“This year will see the title contested by six major channels operated by a range of different media companies,” ASTRA CEO Andrew Maiden said.

“Channel of the Year is the most significant award announced at the ASTRA Awards each year, making it appropriate that so many high profile channels are in the running,” he said.

Winners will be announced on Thursday March 12 at The Star in Pyrmont.

2 Comments:

  1. It seems quite confusing that some categories are divided between Australian and international programs, yet others aren’t. For example, seems unfair for Sky News to compete with CNN in the news category, and History’s local docos to compete with ESPN and Louis Theroux, yet two Australian dramas are seperated from going head to head with Game of Thrones & Gracepoint.

    Then some categories barely have enough programs to fill the category. Bizarre awards system.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.