WA Screen Awards 2016: winners

2016-07-05_1529

The 28th Annual West Australian Screen Awards were held at the Heath Ledger Theatre in Perth last night, hosted by comedian Rhys Nicholson.

The big winner of the night was short drama We Were Here, directed by David Vincent Smith and produced by Joshua Gilbert and Simon Camp, which won four gongs.

The Screenwest Outstanding Contribution to the Industry Award was presented to picture and sound editor/production supervisor Lawrie Silvestrin, recognised for his countless documentaries, feature films, drama series and short films.

Leading WA Documentary producer Brian Beaton of Artemis Films posthumously won the WA Screen Academy Best Long Form – Factual award for Who Do You Think You Are? Series 7, along with his co-producers Celia Tate and Margie Bryant.

FTI CEO Paul Bodlovich announced on the evening that following on from suggestions from Brian’s family and colleagues a new Brian Beaton Award would be created. The inaugural Brian Beaton Award, supported by Screenwest and FTI, will be created with the input of the Beaton family and his colleagues and will be given for the first time at the 29th WA Screen Awards. FTI will be accepting donations through their Philanthropy program for the award and Screenwest has committed to $5000 annually to go towards the recipient, in honour of Brian’s memory.

TV and related winners:

BEST EDITING – LONG FORM
The Pineville Heist – Regg Skwarko
Candidate Games – Nicholas Dunlop
Hotel Coolgardie – Pete Gleeson with Lawrie Silvestrin
WINNER: Who Do You Think You Are, Series 7 (5) – Teresa Ashton-Graham

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THE INDUSTRY
WINNER: Lawrie Silvestrin

BEST SOUND – SHORT FORM
Reflection – Andy Parnell & Cris Broadhurst
DAFUQ? – Xoe Baird
Submarine – Ben Nockolds
WINNER: Sol Bunker – Leo Murray

BEST SOUND – LONG FORM
The Legend of Gavin Tanner – Xoe Baird & Trevor Hope
Who Do You Think You Are, Series 7 – Laurie Chlanda & Ric Curtin
WINNER: Bad Girl – Ric Curtin, Scott Montgomery & Xoe Baird

BEST DIRECTION – LONG FORM
The Legend of Gavin Tanner – Matt Lovkis & Henry Inglis
Who Do You Think You Are? Series 7 – Kay Pavlou & Alan Carter
Hotel Coolgardie – Pete Gleeson
WINNER: Bngvel – Owen Beck

BEST SCRIPT – SHORT FORM
We Were Here – David Vincent Smith
DAFUQ? – Matt Lovkis & Henry Inglis
Council – Hayden Fortescue
WINNER: Flushed – Richard Eames

BEST LONG FORM – FACTUAL
Candidate Games – Alice Ross, Ella Wright & Sam Bodhi Field
Hotel Coolgardie – Kate Neylon, Melissa Hayward & Pete Gleeson
WINNER: Who Do You Think You Are? Series 7 – Celia Tait, Brian Beaton, Margie Bryant

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS
Adriane Daff – Outline
Alex Malone – Zauberberg
Emily Rose Brennan – The Legend of Gavin Tanner
WINNER: Alexandra Nell – We Were Here

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR
Clarence Ryan – We Were Here
Mike Djukic – Flushed
Daniel Monks – Marrow
Matt Lovkis – The Legend of Gavin Tanner
WINNER: Wayne Davies – Lola & Luis

BEST LONG FORM – DRAMA
Bngvel – Owen Beck
The Legend of Gavin Tanner – Lauren Elliott, Matt Lovkis & Henry Inglis
WINNER: Bad Girl – Steve Kearney, Bruno Charlesworth, Tenille Kennedy & Fin Edquist

WINNER: Outstanding Achievement For Animation – The Shapes – Lauren Elliott, Matt Lovkis & Henry Inglis

WINNER: Outstanding Achievement For Television Production – LIVE – Burswood Carols in the Park 2015 – Tibor Meszaros & Simon Hydzik – WTV

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.