Australian Directors’ Guild Awards 2018: nominees

Wentworth, Sisters, Wake in Fright, Sunshine, The Family Law & Rosehaven are amongst nominees for the 2018 Australian Directors’ Guild Awards.

The Awards recognise excellence in the craft and art of directing, as well as acknowledging individual contributions by Australian Screen Directors to film, television, documentary, animation and interactive media.

Winners will be announced Friday 4 May at the Sofitel Melbourne on Collins.

TV and related categories:

BEST DIRECTION OF A DOCUMENTARY FEATURE FILM
Jennifer Peedom for Mountain
Kriv Stenders for The Go-Betweens: Right Here Larissa Behrendt for After the Apology Sascha Ettinger Epstein for The Pink House

BEST DIRECTION OF A DOCUMENTARY SERIES
Alex Barry for The Surgery Ship
Dan Goldberg for The Archibald
Ivan O’Mahoney for The Queen & Zak Grieve
Max Bourke for Man Up (Series 1, Episode 2)
Sally Aitken for David Stratton’s Stories of Australian Cinema

ESBEN STORM AWARD FOR BEST DIRECTION OF A CHILDREN’S TV OR SVOD DRAMA
• Beth Armstrong for Drop Dead Weird (Series 1, Episode 15)
• Corrie Chen for Mustangs FC (Series 1, Episode 6)
• Fiona Banks for Mustangs FC (Series 1, Episode 13)
• Julie Kalceff for First Day (Series 1)
• Tori Garrett for Mustangs FC (Series 1, Episode 1)

BEST DIRECTION OF A TV OR SVOD DRAMA SERIES
• Fiona Banks for Wentworth (Series 5, Episode 5)
• Geoff Bennett for Wolf Creek (Series 2, Episode 5)
• Peter Andrikidis for Pulse (Series 1, Episode 7)
• Shannon Murphy for Sisters (Series 1, Episode 5)

BEST DIRECTION OF A TV OR SVOD DRAMA SERIAL
• Chris Adshead for Neighbours Episode 7562
• Danny Raco for Home and Away Episode 6756
• Geoffrey Nottage for Home and Away Episode 6597
• Kath Hayden for Neighbours Episode 7726

BEST DIRECTION OF A TV OR SVOD MINI SERIES
• Daina Reid for Sunshine
• Glendyn Ivin for Seven Types of Ambiguity
• Kriv Stenders for Wake in Fright
• Matthew Saville for Friday on My Mind
• Michael Jenkins for Blue Murder: Killer Cop

BEST DIRECTION OF A TV OR SVOD COMEDY PROGRAM
• Ben Chessell for The Family Law (Series 2, Episode 2)
• Jonathan Brough for Rosehaven (Series 2, Episode 4)
• Sian Davies for True Story with Hamish & Andy (Episode “Phil”)
• Trent O’Donnell for The Letdown (Series 1, Episode 5)

One Comment:

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.