AACTA Awards 2018: The Letdown, Safe Harbour win.
Plus Mystery Road, Andrew Winter, Shaynna Blaze, Picnic at Hanging Rock in first wins.
- Published by David Knox
- on
- Filed under News, Top Stories
The Letdown, Safe Harbour, Mystery Road, Picnic at Hanging Rock, The Bureau of Magical Things, Andrew Winter, Shaynna Blaze, and Mr. Inbetween‘s Scott Ryan were amongst winners at the AACTA Awards Luncheon today.
The awards, which include key Subscription TV and craft-based categories, were hosted by Nazeem Hussain & Kat Stewart ahead of the official Ceremony on Wednesday night, screening on Seven.
“On behalf of the Australian Academy, I congratulate all of this afternoon’s nominees and winners,” said AFI | AACTA CEO Damian Trewhella. “AACTA is the only Australian organisation to honour practitioners across all screen industry sectors and genres, and this afternoon’s luncheon was a true showcase of the world-class talent within our industry, both in front and behind the camera. In addition to Oscar, BAFTA, Emmy and multiple AFI and AACTA Award winners, we also saw 43 first-time AACTA Award winners receive well-deserved recognition, a promising sign for what lies ahead for the Australian screen industry.”
TV winners in bold:
AACTA AWARD FOR BEST COMEDY PROGRAM
BLACK COMEDY Kath Shelper, Mark O’Toole – ABC/Scarlett Pictures Pty Ltd
THE LETDOWN Julian Morrow, Sarah Scheller, Alison Bell – ABC/Giant Dwarf
NANETTE Kevin Whyte, Kathleen McCarthy, Frank Bruzzese – Netflix/Guesswork Television
ROSEHAVEN Andrew Walker, Kevin Whyte, Celia Pacquola, Luke McGregor – ABC/What
Horse?/Guesswork Television
TRUE STORY WITH HAMISH & ANDY Tim Bartley, Andrew Lee, Ryan Shelton, Andrew Walker –
Nine Network/Radio Karate
AACTA AWARD FOR BEST CHILDREN’S PROGRAM
THE BUREAU OF MAGICAL THINGS Jonathan M. Shiff, Stuart Wood – Eleven/Jonathan M. Shiff Productions
GRACE BESIDE ME Lois Randall, Dena Curtis – NITV/Magpie Pictures
GUESS HOW MUCH I LOVE YOU Suzanne Ryan – ABC 4 Kids/SLR Productions
MY YEAR 7 LIFE Laura Waters, Emma Fitzsimons, Karla Burt – ABC 4 Kids/Princess Pictures
THE NEW LEGENDS OF MONKEY Rachel Gardner, Jamie Laurenson, Hakan Kousetta, Emile Sherman, Iain Canning, Robin Scholes – ABC/See-Saw Films
AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION DRAMA OR COMEDY
MR INBETWEEN Episode 2 – Unicorns Know Everybody’s Name Nash Edgerton –
Foxtel/Showcase /Blue-Tongue Films & Jungle Entertainment
MYSTERY ROAD Episode 4 – Silence Rachel Perkins – ABC/Bunya Productions
RIOT Jeffrey Walker – ABC/Werner Film Productions
SAFE HARBOUR Episode 1 Glendyn Ivin – SBS/Matchbox Pictures
AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN NONFICTION TELEVISION
AFTER THE APOLOGY Larissa Behrendt – NITV/Pursekey Productions
BLACK AS David Batty – ABC/Rebel Films
HAWKE : THE LARRIKIN AND THE LEADER Episode 1 – The Apprenticeship Bruce Permezel –ABC/Southern Pictures
YOU CAN’T ASK THAT Episode 1 – Survivors of Sexual Assault Aaron Smith, Kirk Docker – ABC/Australian Broadcasting Corporation
AACTA AWARD FOR BEST SCREENPLAY IN TELEVISION
MR INBETWEEN Episode 2 – Unicorns Know Everybody’s Name Scott Ryan – Foxtel/Showcase
/Blue-Tongue Films & Jungle Entertainment
MYSTERY ROAD Episode 5 – The Waterhole Timothy Lee, Kodie Bedford, Steven McGregor,
Michaeley O’Brien – ABC/Bunya Productions
RIOT Greg Waters – ABC/Werner Film Productions
SAFE HARBOUR Episode 1 Belinda Chayko – SBS/Matchbox Pictures
AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN TELEVISION
A PLACE TO CALL HOME Episode 1 – For Better or Worse Henry Pierce –
Foxtel/Showcase/Seven Studios Pty Ltd
MYSTERY ROAD Episode 4 – Silence Mark Wareham – ABC/Bunya Productions
PICNIC AT HANGING ROCK Episode 1 Garry Phillips – Foxtel/Showcase/FremantleMedia Australia
SAFE HARBOUR Episode 1 Sam Chiplin – SBS/Matchbox Pictures
AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN TELEVISION
FRIDAY ON MY MIND Episode 1 – Part 1 Mark Perry – ABC/Playmaker Media
MYSTERY ROAD Episode 5 – The Waterhole Deborah Peart – ABC/Bunya Productions
PICNIC AT HANGING ROCK Episode 1 Geoff Hitchins – Foxtel/Showcase/FremantleMedia
Australia
RIOT Geoffrey Lamb – ABC/Werner Film Productions
AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN TELEVISION
FRIDAY ON MY MIND Episode 1 – Part 1 Luke Mynott, Wes Chew, Ben Osmo, Cihan Saral –
ABC/Playmaker Media
PICNIC AT HANGING ROCK Episode 1 Andrew Neil, Paul Pirola, Frank Lipson, Ann Aucote –
Foxtel/Showcase/FremantleMedia Australia
SAFE HARBOUR Episode 1 Paul ‘Salty’ Brincat, Paul Pirola, Andrew Neil – SBS/Matchbox Pictures
ROMPER STOMPER Episode 3 Greg Burgmann, Frank Lipson, Andrew McGrath – Stan/Roadshow
AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN TELEVISION
MYSTERY ROAD Episode 4 – Silence Antony Partos, Matteo Zingales – ABC/Bunya Productions
PICNIC AT HANGING ROCK Episode 1 Cezary Skubiszewski – Foxtel/Showcase/ FremantleMedia
Australia
RIOT David Hirschfelder – ABC/Werner Film Productions
ROMPER STOMPER Episode 3 – Poetry Richard Pike – Stan/Roadshow Rough Diamond
AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION
A PLACE TO CALL HOME Episode 1 – For Better or Worse Fiona Donovan – Foxtel/Showcase/
Seven Studios Pty Ltd
FRIDAY ON MY MIND Episode 1 – Part 1 Tim Ferrier, Nancy Dentice – ABC/Playmaker Media
PICNIC AT HANGING ROCK Episode 1 Jo Ford – Foxtel/Showcase/FremantleMedia Australia
RIOT Pete Baxter – ABC/Werner Film Productions
AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN IN TELEVISION
A PLACE TO CALL HOME Episode 1 – For Better or Worse Lisa Meagher – Foxtel/
Showcase/Seven Studios Pty Ltd
THE NEW LEGENDS OF MONKEY Episode 1 Liz McGregor – ABC/See-Saw Films
PICNIC AT HANGING ROCK Episode 1 Edie Kurzer – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia Australia
RIOT Xanthe Heubel – ABC/Werner Film Productions
AACTA AWARD FOR BEST DOCUMENTARY OR FACTUAL PROGRAM
AFTER THE APOLOGY Michaela Perske – NITV/Pursekey Productions
EMPLOYABLE ME Karina Holden, Sue Clothier, Jenni Wilks – ABC/Northern Pictures
HAWKE: THE LARRIKIN AND THE LEADER Laurie Critchley, Geraldine McKenna, Jo Cadman –
ABC/Southern Pictures
THE QUEEN & ZAK GRIEVE Nial Fulton, Ivan O’Mahoney, Dan Box – Foxtel/Crime +
Investigation/Screen Australia and In Films
YOU CAN’T ASK THAT Kirk Docker, Aaron Smith, Lou Porter – ABC/Australian Broadcasting
Corporation
AACTA AWARD FOR BEST CASTING
BREATH Nikki Barrett – Gran Via, Windalong Films and See Pictures
FRIDAY ON MY MIND Episode 1 – Part 1 Leigh Pickford – ABC/Playmaker Media
RIOT Allison Meadows – ABC/Werner Film Productions
SWEET COUNTRY Anousha Zarkesh – Bunya Productions
AACTA AWARD FOR BEST ONLINE VIDEO OR SERIES
BC EXPLAINED Carl J Sorheim, David Gannon, Troy Larkin – Cameralla
DEADLOCK Fiona Eagger, Deb Cox, Belinda Mravicic, Billie Pleffer – Every Cloud Productions
HOMECOMING QUEENS Michelle Law, Chloe Reeson, Corrie Chen, Katia Nizic – Generator
Pictures
KIKI AND KITTY Liz Watts, Sylvia Warmer, Nakkiah Lui, Catriona McKenzie – Porchlight Films
SMALL TOWN HACKERS Lauren Elliott, Matt Lovkis, Henry Inglis – Mad Kids
AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST FEMALE PRESENTER
Shaynna Blaze SELLING HOUSES AUSTRALIA – Foxtel/Lifestyle/Beyond Productions
Mel Buttle THE GREAT AUSTRALIAN BAKE OFF – Foxtel/Lifestyle/FremantleMedia Australia
Margaret Pomeranz SCREEN – Foxtel/Arts/Foxtel
Yvonne Sampson LEAGUE LIFE, BIG LEAGUE WRAP, THURSDAY NIGHT FOOTY, SUPER
SATURDAY – Foxtel/Fox Sports/Fox Sports Australia Pty Ltd
Ashleigh Wells HANGING WITH WEEKEND HANGOUT – Foxtel/Disney Channel/The Walt Disney
Company ANZ
AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST MALE PRESENTER
Matty Johns SUNDAY NIGHT WITH MATTY JOHNS, THE LATE SHOW WITH MATTY JOHNS –
Foxtel/Fox Sports/Fox Sports Australia Pty Ltd
Matt Moran THE GREAT AUSTRALIAN BAKE OFF – Foxtel/Lifestyle/FremantleMedia Australia
Neale Whitaker LOVE IT OR LIST IT AUSTRALIA – Foxtel/Lifestyle/Beyond Productions
Matt Wright OUTBACK WRANGLER – Foxtel/National Geographic/National Geographic
Andrew Winter LOVE IT OR LIST IT AUSTRALIA, SELLING HOUSES AUSTRALIA –
Foxtel/Lifestyle/Beyond Productions
AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST NEW TALENT
Inez Currò PICNIC AT HANGING ROCK – Foxtel/Showcase/ FremantleMedia Australia
Markella Kavenagh ROMPER STOMPER – Stan/Roadshow Rough Diamond
Nick Riewoldt AFL 360 – Foxtel/Fox Sports/Fox Sports Australia Pty Ltd
Scott Ryan MR INBETWEEN – Foxtel/Showcase/Blue-Tongue Films and Jungle Entertainment
Chika Yasumura MR INBETWEEN – Foxtel/Showcase/Blue-Tongue Films and Jungle
Entertainment
AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST LIVE EVENT PRODUCTION
BATHURST 2017 James Harrison –Foxtel/Fox Sports/ Fox Sports Australia Pty Ltd
CMC MUSIC AWARDS 2018 Duane Hatherly – Foxtel/CMC/Foxtel
JEFF HORN V GARY CORCORAN WORLD TITLE FIGHT Matt Weiss – Foxtel/Fox Sports/ Fox
Sports Australia Pty Ltd
SKY NEWS LEADERSHIP SPILL David Speers, Kieran Gilbert, Laura Jayes – Foxtel/Sky News/Sky News
AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST SPORTS PRESENTATION
AFL 360 Tim Hodges, Tom Dullard, Sam Daddo – Foxtel/Fox Sports/ Fox Sports Australia Pty Ltd
LEAGUE LIFE Michael Sullivan – Foxtel/Fox Sports/ Fox Sports Australia Pty Ltd
SUNDAY NIGHT WITH MATTY JOHNS Ben Churchill – Foxtel/Fox Sports/Fox Sports Australia Pty
Ltd
FINALS FOOTY ON FOX: RICHMOND V COLLINGWOOD Ben Roberts, Zach Larkins, Leigh
Carlson, Michael Neill – Foxtel/Fox Sports/ Fox Sports Australia Pty Ltd
TV Tonight is a partner of the 2018 AACTA Awards.
Updated.
Share
- Tagged with AACTA Awards
5 Responses
Loved The Letdown. Congrats to all involved. Can’t wait for season 2!
Couldn’t agree more it was brilliant wasn’t it! Very talented bunch.
shouldnt the awards be announced on wednesday night?
There are too many. They always announce a batch at Luncheon first.
Ok fair enough. Thanks David