Kennedy Awards 2021: nominations
Female journos lead the way in annual NSW journalism awards.
- Published by David Knox
- on
- Filed under News
Nominees in the annual NSW Kennedy Awards for journalism include ABC, Seven, Nine, SBS, NITV and SKY News.
Female journalists dominate this year’s TV nominations. Amongst those in contention are Karla Grant, Liz Hayes, Sharri Markson, Caro Meldrum-Hanna, Sarah Ferguson and Lorna Knowles.
Winners will be announced on September 24th.
TV and related categories are:
The Kennedy Prize – Journalist of the Year
Kate McClymont – The Sydney Morning Herald
Sharri Markson – The Australian, Sky News
Samantha Maiden – news.com.au
Outstanding Crime Reporting
Tara Brown, Gareth Harvey – 60 Minutes, 9
Caro Meldrum-Hanna – ABC TV
Kyle Taylor, Elise Worthington – Four Corners, ABC TV
Outstanding Regional Broadcast Journalism
Joanna Woodburn – ABC TV
Liz Hayes, Gareth Harvey – 60 Minutes, 9
Dimity Clancey – A Current Affair, 9
Outstanding Online Video
Jane Thomson – The Sunday Telegraph
Emily Jane Smith, Rihab Charida, Gavin Blyth – SBS
7news.com.au
Young Journalist of the Year
Kamin Gock – Channel 9 News Perth
Adella Beaini – The Daily Telegraph
Natassia Chrysanthos – The Sydney Morning Herald
Outstanding Indigenous Affairs Journalism
Karla Grant, Julie Nimmo, Michael Carey – Living Black NITV
Fiona Harari – The Weekend Australian
Australian Story – ABC
Outstanding TV Camera Work
Glen Ellis -7 News
Andrew Taylor – ABC
Nicholas Richardson – 9 News
Outstanding TV News Reporting
Amelia Adams – 9 News
Kieren Gilbert, Andrew Clennell – Sky News
Lorna Knowles – ABC News
Outstanding Nightly Current Affairs
Sharri Markson – Sky News
Adele Ferguson, Chris Gillett, Matt O’Sullivan – 7.30, ABC-TV
Hannah Sinclair – A Current Affair, 9
Outstanding Long Form Current Affairs
Peta Credlin – Sky News
Caro Meldrum-Hanna – ABC
Adele Ferguson – ABC
Outstanding Consumer Affairs Reporting
Steve Marshall – A Current Affair, 9
Kevin Nguyen – ABC
The Feed – SBS
Outstanding Online News Breaking
9 News Team
Samantha Maiden – news.com.au
7 News Team
Outstanding Court & Legal Affairs Reporting
Winsome Denyer – Australian Story
Lucy Cormack, Kate McClymont – The Sydney Morning Herald
Amy Bainbridge – ABC
Outstanding Reporting on the Environment
Andy Park, Alex McDonald – 7.30, ABC-TV
Natasha Mitchell – Radio National, ABC
Diana Plater – Australian Geographic
Outstanding Investigative Journalism
Sharri Markson – The Australian
Samantha Maiden – news.com.au
Elise Worthington & Kyle Taylor – Four Corners, ABC-TV
Outstanding Political Reporting
Paul Farrell, Alex McDonald, Kirsten Robb – 730, ABC-TV
Chris O’Keefe – 9 News
Samantha Maiden – news.com.au
Outstanding Foreign Correspondent
Sarah Ferguson – Foreign Correspondent, ABC-TV
Amelia Adams – 9 News
Jonathan Kearsley, Eryk Bagshaw, Anthony Galloway – 9 News, The Sydney Morning Herald
6 Responses
If Caro Meldrum-Hanna was nominated for the Luna Park investigation, she should absolutely win!
Absolutely, prob the best doco i’ve ever seen!
Interesting that Peta Credlin is nominated for these NSW awards despite having relocated and broadcasting from Victoria for about a year now
Not as interesting as “Kamin Gock – Channel 9 News Perth” for a NSW award!
I’d pick Kieren Gilbert, Andrew Clennell – Sky News for their category..
And Credlin..
I’m a leftie but find they do a great job..
May the best ones win.