0/5

Gotham Awards 2021: winners

Winners: The Lost Daughter, Squid Game and Coda.

Upcoming Netflix film The Lost Daughter, by Maggie Gyllenhaal and South Korean film Squid Game were winners at the Gotham Awards.

The awards which recognise independent film and TV titles also honoured upcoming Apple TV series Coda.

Jane Campion was honoured with a director’s tribute statue, while Magnolia Pictures chief Eamonn Bowles received the industry tribute honour.

Best Feature

“The Green Knight” (A24)
“The Lost Daughter” (Netflix) – Winner
“Passing” (Netflix)
“Pig” (NEON)
“Test Pattern” (Kino Lorber)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Maggie Gyllenhaal for “The Lost Daughter” (Netflix) – Winner
Edson Oda for “Nine Days” (Sony Pictures Classics)
Rebecca Hall for “Passing” (Netflix)
Emma Seligman for “Shiva Baby” (Utopia Distribution)
Shatara Michelle Ford for “Test Pattern” (Kino Lorber)

Best Screenplay

“The Card Counter,” Paul Schrader (Focus Features)
“El Planeta,” Amalia Ulman (Utopia Distribution)
“The Green Knight,” David Lowery (A24)
“The Lost Daughter,” Maggie Gyllenhaal (Netflix) – Winner
“Passing,” Rebecca Hall (Netflix)
“Red Rocket,” Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

Outstanding Lead Performance

Olivia Colman in “The Lost Daughter” (Netflix) – Winner (Tie)
Frankie Faison in “The Killing of Kenneth Chamberlain” (Gravitas Ventures) – Winner (Tie)
Michael Greyeyes in “Wild Indian” (Vertical Entertainment)
Brittany S. Hall in “Test Pattern” (Kino Lorber)
Oscar Isaac in “The Card Counter” (Focus Features)
Taylour Paige in “Zola” (A24)
Joaquin Phoenix in “C’mon C’mon” (A24)
Simon Rex in “Red Rocket” (A24)
Lili Taylor in “Paper Spiders” (Entertainment Squad)
Tessa Thompson in “Passing” (Netflix)

Outstanding Supporting Performance

Reed Birney in “Mass” (Bleecker Street)
Jessie Buckley in “The Lost Daughter” (Netflix)
Colman Domingo in “Zola” (A24)
Gaby Hoffmann in “C’mon C’mon” (A24)
Troy Kotsur in “CODA” (Apple) – Winner
Marlee Matlin in “CODA” (Apple)
Ruth Negga in “Passing” (Netflix)

Breakthrough Performer

Emilia Jones in “CODA” (Apple)  – Winner
Natalie Morales in “Language Lessons” (Shout! Studios)
Rachel Sennott in “Shiva Baby” (Utopia Distribution)
Suzanna Son in “Red Rocket” (A24)
Amalia Ulman in “El Planeta” (Utopia Distribution)

Outstanding Performance In A New Series

Jennifer Coolidge in “The White Lotus” (HBO Max/HBO)
Michael Greyeyes in “Rutherford Falls” (Peacock)
Ethan Hawke in “The Good Lord Bird” (Showtime) – Winner (Tie)
Devery Jacobs in “Reservation Dogs” (FX)
Lee Jung-jae in “Squid Game” (Netflix)
Thuso Mbedu in “The Underground Railroad” (Amazon Studios) – Winner (Tie)
Jean Smart in “Hacks” (HBO Max/HBO)
Omar Sy in “Lupin” (Netflix)
Anya Taylor-Joy in “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Anjana Vasan in “We Are Lady Parts” (Peacock)

Breakthrough Series — Long Form

“The Good Lord Bird” (Showtime)
“It’s A Sin” (HBO Max)
“Small Axe” (Amazon Studios)
“Squid Game” (Netflix) – Winner
“The Underground Railroad” (Amazon Studios)
“The White Lotus” (HBO Max/HBO)

Breakthrough Series — Short Form

“Blindspotting” (STARZ)
“Hacks” (HBO Max/HBO)
“Reservation Dogs” (FX) – Winner
“Run the World” (STARZ)
“We Are Lady Parts” (Peacock)

Source: Variety

One Response

Leave a Reply

Search