2012 ASTRA Awards: nominees

Nominees for the 10th Annual ASTRA Awards, subscription television’s annual gongs, have been announced today.

There are 95 entries across 21 categories acknowledging local productions in drama, lifestyle, sport, news, reality and more. They include both Subscriber Choice categories and jury-voted awards.

The top award, Channel of the Year will be fought between The LifeStyle Channel, showcase, FOX SPORTS and SKY NEWS.

Finalists in the local drama category include Tim Winton’s cloudstreet, Killing Time, Spirited, while SLiDE and Small Time Gangster miss out.

Actor nominees are David Wenham, Hugo Johnstone-Burt, Steve Le Marquand, Geoff Morrell,
Essie Davis, Diana Glenn, Kerry Fox and Claudia Karvan. There are no Supporting Actor categories.

Lifestyle nominees include Planet Cake, Donna Hay: Fast, Fresh Simple and Selling Houses Australia and B430. In Light Entertainment nominees include Balls of Steel Australia, Rove LA and Reality includes Australia’s Next Top Model and Project Runway Australia.

Personalities competing for individual awards include Andrew Winter, Sarah Murdoch, Rove McManus, Danny Clayton and Alex Perry.

Most Outstanding News Program or Coverage category includes Tropical Cyclone Yasi Coverage and SKY NEWS’ broadcasts Qantas Grounded and Gillard V Rudd. David Speers and Kieran Gilbert and Ashleigh Gillon are also up for individual awards.

The Subscriber Choice categories this year adds an International Drama category, however, once again all nominees have been chosen by ASTRA rather than viewers.

CHANNEL OF THE YEAR
The LifeStyle Channel
showcase
FOX SPORTS
SKY NEWS

SUBSCRIBERS’ CHOICE

Favourite Program – Australian
Foo Fighters: Wasting Light On The Harbour Channel [V] & MAX
Wife Swap Australia LifeStyle YOU
Selling Houses Australia Extreme The LifeStyle Channel
Spirited Season 2 W Channel
Australia’s Next Top Model Series 7 FOX8
Project Runway Australia Series 3 Arena
Kalgoorlie Cops Crime & Investigation Network
On The Couch FOX SPORTS

Favourite Program – International
Grand Designs Series 9 The LifeStyle Channel
Deadliest Catch Discovery Channel
Big Fat Gypsy Weddings LifeStyle YOU
The British Royal Wedding 2011 UKTV
Gold Rush: Alaska Discovery Channel
EastEnders UKTV
Man Vs. Wild Discovery Channel
American Idol Series 11 FOX8

Favourite Program – International Drama
Game of Thrones Season 1 showcase
Haven 13th Street
Boardwalk Empire Season 1 showcase
Torchwood: Miracle Day UKTV
Breaking Bad Season 4 showcase
Falling Skies FOX8
True Blood Season 4 showcase

Favourite Personality – Female
Jane Gazzo Channel [V]
Charlotte Dawson FOX8
Donna Hay The LifeStyle Channel
Sarah Murdoch FOX8
Megan Gale Arena
Lee Furlong FOX8

Favourite Personality – Male
Danny Clayton Channel [V]
Andrew Winter The LifeStyle Channel
Jason Dunstall FOX SPORTS
Andrew ‘ET’ Ettingshausen Discovery Channel
Rove McManus FOX8
Billy Russell Channel [V]
Alex Perry FOX8
Phil Kearns FOX SPORTS

PROGRAMMING & PRODUCTION

Most Outstanding Children’s Program or Event
The Amazing World of Gumball Cartoon Network
Move It Mob Style® NITV
Camp Orange: Wrong Town Nickelodeon

Most Outstanding Music Program or Coverage
Foo Fighters: Wasting Light On The Harbour Channel [V] & MAX
Smoke & Mirrors STUDIO
The Riff Channel [V]

Most Outstanding Sports Program or Coverage
Rugby World Cup 2011 FOX SPORTS
Aussies Abroad: 2011 World Ironman Championship ESPN
KFC T20 Big Bash League FOX SPORTS
The Code – Life With The Waratahs FOX SPORTS

Most Outstanding Documentary
Forecast for Disaster: La Nina Strikes The Weather Channel
Tony Robinson Explores Australia The History Channel
Australia’s Great Flood National Geographic Channel
Kalgoorlie Cops Crime & Investigation Network
The Bombing of Darwin: An Awkward Truth The History Channel

Most Outstanding News Program or Coverage
Qantas Grounded SKY NEWS
Tropical Cyclone Yasi Coverage The Weather Channel
Gillard V Rudd SKY NEWS

Most Outstanding Reality Program
Cricket Superstar FOX8
Project Runway Australia Series 3 Arena
Australia’s Next Top Model Series 7 FOX8
Kalgoorlie Cops Crime & Investigation Network

Most Outstanding Lifestyle Program
Selling Houses Australia Extreme The LifeStyle Channel
B430 Season 3 Channel [V]
Donna Hay – Fast, Fresh, Simple The LifeStyle Channel
Planet Cake LifeStyle FOOD

Most Outstanding Light Entertainment Program
The Riff Channel [V]
Balls of Steel Australia The Comedy Channel
ROVE LA FOX8

Most Outstanding Drama
Spirited Season 2 W Channel
Killing Time TV1
Tim Winton’s cloudstreet showcase

Most Outstanding Use of Innovation in Programming
FOX FIELD FOX SPORTS
WTF! Channel [V]
SLiDE FOX8
THIRD EYE FOX SPORTS

TALENT
Most Outstanding Performance by an Actor – Male
David Wenham TV1
Hugo Johnstone-Burt showcase
Steve Le Marquand Movie Extra
Geoff Morrell showcase

Most Outstanding Performance by an Actor – Female
Essie Davis showcase
Diana Glenn TV1
Kerry Fox showcase
Claudia Karvan W Channel

Most Outstanding Performance by a Presenter
Sarah Murdoch FOX8
Andrew Winter The LifeStyle Channel
Rove McManus FOX8
Luke & Wyatt Nickelodeon

Most Outstanding Performance by a Broadcast Journalist
Ashleigh Gillon SKY NEWS
Kieran Gilbert SKY NEWS
Josh Holt The Weather Channel
David Speers SKY NEWS

Best New Talent
Lara Robinson showcase
Ben Britton Nat Geo Wild
Hugo Johnstone-Burt showcase

Voting for the Subscribers’ Choice categories will run from May 1st to 31st at astraawards.com, via SMS, at Channel 333 and for the first time this year, through the ASTRA Awards Facebook page.

The 10th Annual ASTRA Awards will be held at Sydney Theatre at Walsh Bay on Thursday 21st June.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.