Top of the Lake nominated in BAFTA Awards

2014-04-07_2351Jane Campion’s Top of the Lake has been nominated for a BAFTA Award -but it will have to compete with Broadchurch in the Drama series category.

Broadchurch and Channel 4 drama Southcliffe dominate the nominations.

Also featuring are The Fall, The IT Crowd, The Wrong Mans, Burton and Taylor, An Adventure in Space and Time, In the Flesh, and Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway.

In the highly-competitive international category are Borgen, Breaking Bad, House of Cards and The Returned.

The BAFTA TV Awards will be held on Sunday 18 May.

LEADING ACTOR
Jamie Dornan, The Fall – BBC Two
Sean Harris, Southcliffe – Channel 4
Luke Newberry, In The Flesh – BBC Three
Dominic West, Burton and Taylor – BBC Four

LEADING ACTRESS
Helena Bonham Carter, Burton and Taylor – BBC Four
Olivia Colman, Broadchurch – ITV
Kerrie Hayes, The Mill – Channel 4
Maxine Peake, The Village – BBC One

SUPPORTING ACTOR
David Bradley, Broadchurch – ITV
Jerome Flynn, Ripper Street – BBC One
Nico Mirallegro, The Village – BBC One
Rory Kinnear, Southcliffe – Channel 4

SUPPORTING ACTRESS
Shirley Henderson, Southcliffe – Channel 4
Sarah Lancashire, Last Tango in Halifax – BBC One
Claire Rushbrook, My Mad Fat Diary – E4
Nicola Walker, Last Tango in Halifax – BBC One

ENTERTAINMENT PERFORMANCE
Ant and Dec, Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway – ITV
Charlie Brooker, 10 O’Clock Live – Channel 4
Sarah Millican, The Sarah Millican Television Programme – BBC Two
Graham Norton, The Graham Norton Show – BBC One

FEMALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME
Frances de la Tour, Vicious – ITV
Kerry Howard, Him & Her: The Wedding – BBC Three
Doon Mackichan Plebs – ITV2
Katherine Parkinson, The IT Crowd – Channel 4

MALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME
Richard Ayoade, The IT Crowd – Channel 4
Matthew Baynton, The Wrong Mans – BBC Two
James Corden, The Wrong Mans – BBC Two
Chris O’Dowd,The IT Crowd – Channel 4

SINGLE DRAMA
An Adventure in Space and Time, Mark Gatiss, Matt Strevens, Terry McDonough, Caroline Skinner – BBC Wales/BBC America/BBC Two
Black Mirror: Be Right Back, Barney Reisz, Charlie Brooker, Owen Harris – Zeppotron/Channel 4
Complicit, Guy Hibbert, Niall MacCormick, Kevin Toolis, Jolyon Symonds – Many River Films/Channel 4
The Wipers Times, David Parfitt, Andy De Emmony, Ian Hislop, Nick Newman – Trademark Films/BBC Two

MINI-SERIES
The Fall, Allan Cubitt, Jakob Verbruggen, Julian Stevens, Gub Neil – Fables Lts/Artists Studio/BBC Two
The Great Train Robbery, Production Team – World Productions/BBC One
In the Flesh, Hilary Martin, Ann Harrison-Baxter, Dominic Mitchell, Jonny Campbell – BBC Drama Production Salford/BBC America/BBC Three
Southcliffe, Tony Grisoni, Sean Durkin, Peter Carlton, Derrin Schlesinger – Warp Films/ Channel 4

DRAMA SERIES
Broadchurch, Production Team – Kudos and Imaginary Friends (a co-production)/ITV
My Mad Fat Diary, Tom Bidwell, Greg Brennan, Roanna Benn, Jude Liknaitzky – Tiger Aspect Productions/E4
Top of the Lake, Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion, Philippa Campbell – See-Saw Films/BBC Two
The Village, Production Team – Company Pictures/BBC One

SOAP & CONTINUING DRAMA
Casualty, Production Team – BBC Drama Productions/BBC One
Coronation Street, Production Team – ITV Studios/ITV
EastEnders, Production Team – BBC Productions/BBC One
Holby City, Production Team – BBC Drama Productions/BBC One

INTERNATIONAL
Borgen, Adam Price, Tobias Lindholm, Jannik Johansen, Camilla Hammerich – DR/BBC Four
Breaking Bad, Vince Gilligan, Mark Johnson, George Mastras, Sam Catlin – High Bridge Productions, Inc. and Gran Via Productions in association with Sony Pictures Television/Netflix
House of Cards, Beau Willimon, David Fincher, Joshua Donen, Kevin Spacey – Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in association with Media Rights Capital for Netflix/Netflix
The Returned, Caroline Benjo, Fabrice Gobert – Haut et Court/Channel 4

ENTERTAINMENT PROGRAMME
Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway, Production Team –ITV Studios/Mitre TV Ltd/ITV
Derren Brown: the Great Art Robbery, Derren Brown, Anthony Owen, Martin Dance, Martin Turner – Objective Productions/Channel 4
Dynamo: Magician Impossible, Lucy Ansbro, Dan Albion, Alex Hartman, Debbie Young – Phil McIntyre Television/Inner Circle Films/Red Rocket/Watch
Strictly Come Dancing, Production Team – BBC Entertainment/BBC One

COMEDY AND COMEDY ENTERTAINMENT PROGRAMME
The Graham Norton Show, Production Team – So Television/BBC One
A League of Their Own, Danielle Lux, Murray Boland, David Taylor, Jim Pullen – CPL Productions/Sky One
The Revolution Will Be Televised, Jolyon Rubinstein, Heydon Prowse, Mark Talbot, Joe Wade – Hat Trick Productions/BBC Three
Would I Lie To You?, Peter Holmes, Ruth Phillips, Rachel Ablett, Barbara Wiltshire – Zeppatron/BBC One

SITUATION COMEDY
Count Arthur Strong, Steve Delaney, Graham Linehan, Richard Boden – Retort/Komedia/Delightful Industries co-production/BBC Two
Him & Her: the Wedding, Kenton Allen, Stefan Golaszewski, Lyndsay Robinson, Richard Laxton – Big Talk Productions/BBC Three
The IT Crowd, Graham Linehan, Richard Boden – Retort (part of FremantleMedia UK)/Channel 4
Toast of London, Kate Draughton, Arthur Matthews, Matt Berry, Michael Cumming – Objective Productions/Channel 4

FACTUAL SERIES
Bedlam, David Nath, Amy Flanagan, Rupert Houseman, Peter Beard – The Garden Productions/Channel 4
Educating Yorkshire, David Brindley, Grace Reynolds, David Clews, Andrew Mackenzie-Betty – TwoFour Productions/Channel 4
Keeping Britain Alive: The NHS in a Day, Magnus Temple, Amy Flanagan, Zac Beattie, Susannah Price – The Garden Productions/BBC Two
The Route Masters: Running London’s Roads, Edmund Coulthard, Alistair Pegg, Matt Pelly, Simon Gilchrist – Blast! Films/BBC Two

SPECIALIST FACTUAL
David Attenborough’s Natural History Museum Alive, David Attenborough, Anthony Geffen, Mike Davis, Dan Smith – Collossus Productions/Sky 3D
Martin Luther King: The March on Washington, John Akomfrah, Lina Gopaul, David Lawson – Smoking Dogs Films/BBC Two
Richard III: The King in the Car Park, Simon Young, Julian Ware, Louise Osmond – Darlow Smithson/Channel 4
Story of the Jews, Production Team – Oxford Film and Television/BBC Two

SINGLE DOCUMENTARY
28 Up South Africa, Angus Gibson, Jemma Jupp – Shiver/Aljazeera English/ITV
The Day Kennedy Died, Leslie Woodhead, Lorraine McKechnie, Sue Summers – Finestripe Productions/ITV
The Murder Trial, Nick Holt, Marina Parker, Kate Barker, Ben Brown – Windfall Films/ Channel 4
The Unspeakable Crime: Rape, Sara Hardy, Blue Ryan, Emma Hindley, Gwyn Jones – Goldstar Productions/BBC One

FEATURES
The Choir: Sing While You Work, Gareth Malone, Tim Carter, Rachel Morgan, Stuart Froude – Twenty Twenty Television/BBC Two
Grand Designs, Kevin McCloud, Fiona Caldwell, Rob Gill, John Lonsdale – Boundless (part of FremantleMedia UK)/Channel 4
The Great British Bake Off, Annabel Beattie, Amanda Westwood, Samantha Beddoes, Simon Evans – Love Productions/BBC Two
Long Lost Family, Production Team – Wall To Wall Productions/ITV

REALITY & CONSTRUCTED FACTUAL
The Big Reunion, Production Team – Potato for ITV Studios/ITV2
Dragons’ Den, Ceri Aston, Steven Handley, Paul Newton, Angela Williams – BBC Entertainment Production Salford/BBC Two
Gogglebox, Tania Alexander, Paul Broadbent, Chantal Boyle – Studio Lambert/Channel 4
The Undateables, Luke Sewell, Sarah Spencer, Amelia Hann, Walter Luzzolino – Betty TV/Channel 4

CURRENT AFFAIRS
The Cruel Cut, Richard McKerrow, Kieran Smith, Vicki Cooper, Leyla Hussein – Love Productions/Channel 4
The Hunt for Britain’s Sex Gangs (Dispatches), Production Team – Hardcash Productions/Channel 4
North Korea: Life Inside the Secret State (Dispatches), Production Team – Quicksilver Productions/Channel 4
Syria: Across the Line (Dispatches) Anna Hall, Tazeen Ahmad, Brian Woods – True Vision/Channel 4

NEWS COVERAGE
Channel 4 News, Production Team – ITN/Channel 4
ITV News at Ten: Woolwich Attacks, Production Team – ITN for ITV News/ITV
The Dale Cregan Verdict: North West Tonight Spercial, Production Team – BBC News/Northwest Tonight Special/BBC One
The Lee Rigby Trial: ITV Granada Reports, Production Team – ITV Granada/ITV

SPORT & LIVE EVENT
Bollywood Carmen Live, Production Team – BBC Sports/BBC Three
Glastonbury 2013, Production Team – BBC Music Productions/BBC Two
The Ashes 2013 – 1st TestT, Day 5 Production Team – BSKYB, Sky Sports/Sky Sports 2
Wimbledon Men’s Final, Production Team- BBC Sports/BBC One

RADIO TIMES AUDIENCE AWARD (voted for by members of the public)
Breaking Bad
Broadchurch
Doctor Who: Day of the Doctor
Educating Yorkshire
Gogglebox
The Great British Bake Off

Source: Telegraph

One Comment:

  1. So many quality shows up against each other here.
    I think Broadchurch should just edge out TOTL and surely BB will ace it in the International category.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.