AACTA Awards 2018: winners

ABC dominated the drama wins at the AACTA Awards Ceremony with three for Mystery Road and another three for Riot.

Also recognised were Australian Survivor, The Weekly with Charlie Pickering, Selling Houses Australia and Hannah Gadsby: Nanette.

Winners have been announced in the 2018 AACTA Awards this evening in Sydney hosted by Stephen Curry.

Bryan Brown accepted the AACTA Longford Lyell Award, Australia’s highest screen accolade. The Award was presented to Brown by Simon Baker, with touching tributes from Warwick Thornton, Sam Neill, Sigourney Weaver, Tom Cruise, Baz Luhrmann, Ben Mendelsohn and Rose Byrne, among others.

Sweet Country won for Best Picture also from Mystery Road producers, Bunya Productions.

The Byron Kennedy Award, which celebrates outstanding creative enterprise within the screen industry, was presented to award-winning filmmaker, photographer and philanthropist Ian Darling AO (Paul Kelly: Stories of Me, Alone Across Australia, In the Company of Actors, The Oasis).

Winners are in bold:

Television

Best Drama Series
• Jack Irish Ian Collie, Matt Cameron, Andrew Knight – ABC / Easy Tiger Productions
• Mr Inbetween Michele Bennett – Foxtel / Showcase / Blue-Tongue Films and Jungle Entertainment
Mystery Road David Jowsey, Greer Simpkin – ABC / Bunya Productions
• Rake Ian Collie, Peter Duncan, Richard Roxburgh – ABC / Easy Tiger Productions
• Wentworth Jo Porter, Pino Amenta – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia Australia

Best Telefeature or Mini Series
• Dead Lucky Ellie Beaumont, Drew Proffitt, Diane Haddon – SBS / Subtext Pictures
• Friday On My Mind David Taylor, David Maher, Diane Haddon, Christopher Lee – ABC /
Playmaker Media
• Picnic at Hanging Rock Jo Porter, Brett Popplewell – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia
Australia
Riot Joanna Werner, Louise Smith – ABC / Werner Film Productions
• Safe Harbour Stephen Corvini, Debbie Lee – SBS / Matchbox Pictures

Best Entertainment Program
• Gogglebox Australia David Mcdonald, Kerrie Kerr – Network Ten / Endemol Shine Australia
• Hard Quiz Chris Walker, Kevin Whyte, Charlie Pickering, Tom Gleeson – ABC / Thinkative
Television
• Julia Zemiro’s Home Delivery Damian Davis, Polly Connolly, Nick Murray, Julia Zemiro – ABC / CJZ
• Little Big Shots Karen Greene – Seven Network / Warner Bros International Television
• The Weekly with Charlie Pickering Chris Walker, Kevin Whyte, Charlie Pickering, Jo Long ABC / Thinkative TV

Best Lifestyle Program
• Better Homes and Gardens Russell Palmer, Rani Eaton – Seven Network / Seven Studios Pty Ltd
• The Checkout Julian Morrow, Nick Murray, Rebecca Annetts – ABC / Jigsaw Dwarf & CJZ
• Food Safari Water Toufic Charabati, Georgina Neal, Jacinta Dunn – SBS / Kismet Productions
• The Great Australian Bake Off Nicole Rogers, David Briegel-Jones – Foxtel / Lifestyle / Fremantlemedia Australia
• Selling Houses Australia Geoff Fitzpatrick, Duane Hatherly, Sonia Harding – Foxtel / Lifestyle / Beyond Productions

Best Reality Series
Australian Survivor: Champions Vs Contenders Amelia Fisk, Georgina Hinds, Adam Fergusson – Network Ten / Endemol Shine Australia
• Masterchef Australia Marty Benson, Tim Toni, Adam Fergusson – Network Ten / Endemol Shine Australia
• My Kitchen Rules Matt Apps, Joe Herdman – Seven Network / Seven Studios Pty Ltd
• Real Housewives of Melbourne Kylie Washington, Lisa Potasz, Natalie Brosnan, Pip Rubira – Foxtel / Arena / Matchbox Pictures
• The Single Wives Paul Franklin, Chris Culvenor – Seven Network / Eureka Productions

Best Lead Actor in a Television Drama
Damon Herriman Riot – ABC / Werner Film Productions
• Aaron Pedersen Mystery Road – ABC / Bunya Productions
• Richard Roxburgh Rake – ABC / Easy Tiger Productions
• Scott Ryan Mr Inbetween – Foxtel / Showcase / Blue-Tongue Films and Jungle Entertainment
• Hazem Shammas Safe Harbour – SBS / Matchbox Pictures

Best Lead Actress in a Television Drama
Kate Box Riot – ABC / Werner Film Productions
• Tina Bursill Doctor Doctor – Nine Network / Easy Tiger Productions
• Judy Davis Mystery Road – ABC / Bunya Productions
• Leah Purcell Wentworth – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia Australia
• Leeanna Walsman Safe Harbour – SBS / Matchbox Pictures

Best Performance in a Television Comedy
• Alison Bell The Letdown – ABC / Giant Dwarf
• Hannah Gadsby Nanette – Netflix / Guesswork Television
• Wayne Hope Back in Very Small Business – ABC / Gristmill
• Robyn Nevin Back in Very Small Business – ABC / Gristmill
• Celia Pacquola Rosehaven – ABC / What Horse? / Guesswork Television

Best Guest or Supporting Actor in a Television Drama
Wayne Blair Mystery Road – ABC / Bunya Productions
• Damien Garvey Rake – ABC / Easy Tiger Productions
• Xavier Samuel Riot – ABC / Werner Film Productions
• Dan Wyllie Romper Stomper – Stan / Roadshow Rough Diamond
• Ashley Zukerman Friday on My Mind – ABC / Playmaker Media

Best Guest or Supporting Actress in a Television Drama
• Caroline Brazier Rake – ABC / Easy Tiger Productions
• Nicole Chamoun Safe Harbour – SBS / Matchbox Pictures
• Celia Ireland Wentworth – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia Australia
Deborah Mailman Mystery Road – ABC / Bunya Productions
• Tasma Walton Mystery Road – ABC / Bunya Productions

Announced earlier:

Best Comedy Program
• Black Comedy Kath Shelper, Mark O’toole – ABC / Scarlett Pictures Pty Ltd
• The Letdown Julian Morrow, Sarah Scheller, Alison Bell – ABC / Giant Dwarf
• Nanette Kevin Whyte, Kathleen Mccarthy, Frank Bruzzese – Netflix / Guesswork Television
• Rosehaven Andrew Walker, Kevin Whyte, Celia Pacquola, Luke McGregor – ABC / What Horse? / Guesswork Television
• True Story with Hamish & Andy Tim Bartley, Andrew Lee, Ryan Shelton, Andrew Walker – Nine Network / Radio Karate

Best Children’s Program
• The Bureau of Magical Things Jonathan M. Shiff, Stuart Wood – Eleven / Jonathan M. Shiff
Productions
• Grace Beside Me Lois Randall, Dena Curtis – NITV / Magpie Pictures
• Guess How Much I Love You Suzanne Ryan – ABC 4 Kids / Slr Productions
• My Year 7 Life Laura Waters, Emma Fitzsimons, Karla Burt – ABC 4 Kids / Princess Pictures
• The New Legends of Monkey Rachel Gardner, Jamie Laurenson, Hakan Kousetta, Emile Sherman, Iain Canning, Robin Scholes – ABC / See-Saw Films

Best Direction in a Television Drama or Comedy
• Mr Inbetween Episode 2 – Unicorns Know Everybody’s Name Nash Edgerton – Foxtel / Showcase / Blue-Tongue Films & Jungle Entertainment
• Mystery Road Episode 4 – Silence Rachel Perkins – ABC / Bunya Productions
• Riot Jeffrey Walker – ABC / Werner Film Productions
• Safe Harbour Episode 1 Glendyn Ivin – SBS / Matchbox Pictures

Best Direction in Nonfiction Television
• After The Apology Larissa Behrendt – NITV / Pursekey Productions
• Black As David Batty – ABC / Rebel Films
Hawke: The Larrikin and The Leader Episode 1 – The Apprenticeship Bruce Permezel – ABC / Southern Pictures
• You Can’t Ask That Episode 1 – Survivors of Sexual Assault Aaron Smith, Kirk Docker – ABC / Australian Broadcasting Corporation

Best Screenplay in Television
• Mr Inbetween Episode 2 – Unicorns Know Everybody’s Name Scott Ryan – Foxtel / Showcase
/ Blue-Tongue Films & Jungle Entertainment
• Mystery Road Episode 5 – The Waterhole Steven McGregor, Kodie Bedford, Timothy Lee, Michaeley O’Brien – ABC / Bunya Productions
• Riot Greg Waters – ABC / Werner Film Productions
• Safe Harbour Episode 1 Belinda Chayko – SBS / Matchbox Pictures

Best Cinematography in Television
• A Place to Call Home Episode 1 – for Better or Worse Henry Pierce – Foxtel / Showcase / Seven Studios Pty Ltd
• Mystery Road Episode 4 – Silence Mark Wareham – ABC / Bunya Productions
• Picnic at Hanging Rock Episode 1 Garry Phillips – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia Australia
• Safe Harbour Episode 1 Sam Chiplin – SBS / Matchbox Pictures

Best Editing in Television
• Friday On My Mind Episode 1 – Part 1 Mark Perry – ABC / Playmaker Media
• Mystery Road Episode 5 – The Waterhole Deborah Peart – ABC / Bunya Productions
• Picnic at Hanging Rock Episode 1 Geoff Hitchins – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia Australia
• Riot Geoffrey Lamb – ABC / Werner Film Productions

Best Sound in Television
• Friday On My Mind Episode 1 – Part 1 Luke Mynott, Wes Chew, Ben Osmo, Cihan Saral – ABC / Playmaker Media
• Picnic at Hanging Rock Episode 1 Andrew Neil, James Harvey, Frank Lipson, Ann Aucote –
Foxtel / Showcase / Fremantlemedia Australia
Romper Stomper Episode 3 Greg Burgmann, Frank Lipson, Andrew McGrath – Stan / Roadshow
Rough Diamond
• Safe Harbour Episode 1 Paul Brincat – SBS / Matchbox Pictures

Best Original Music Score in Television
• Mystery Road Episode 4 – Silence Antony Partos, Matteo Zingales – ABC / Bunya Productions
• Picnic at Hanging Rock Episode 1 Cezary Skubiszewski – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia
Australia
• Riot David Hirschfelder – ABC / Werner Film Productions
• Romper Stomper Episode 3 – Poetry Richard Pike – Stan / Roadshow Rough Diamond

Best Production Design in Television
• A Place to Call Home Episode 1 – for Better or Worse Fiona Donovan – Foxtel / Showcase / Seven Studios Pty Ltd
• Friday On My Mind Episode 1 – Part 1 Tim Ferrier, Nancy Dentice – ABC / Playmaker Media
• Picnic at Hanging Rock Episode 1 Jo Ford – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia Australia
• Riot Pete Baxter – ABC / Werner Film Productions

Best Costume Design in Television
• A Place to Call Home Episode 1 – for Better or Worse Lisa Meagher – Foxtel / Showcase / Seven Studios Pty Ltd
• The New Legends of Monkey Episode 1 Liz McGregor – ABC / See-Saw Films
Picnic at Hanging Rock Episode 1 Edie Kurzer – Foxtel / Showcase / Fremantlemedia Australia
• Riot Xanthe Heubel – ABC / Werner Film Productions

AACTA AWARD FOR BEST DOCUMENTARY OR FACTUAL PROGRAM
 AFTER THE APOLOGY Michaela Perske – NITV/Pursekey Productions
 EMPLOYABLE ME Karina Holden, Sue Clothier, Jenni Wilks – ABC/Northern Pictures
 HAWKE: THE LARRIKIN AND THE LEADER Laurie Critchley, Geraldine McKenna, Jo Cadman –
ABC/Southern Pictures
 THE QUEEN & ZAK GRIEVE Nial Fulton, Ivan O’Mahoney, Dan Box – Foxtel/Crime +
Investigation/Screen Australia and In Films
 YOU CAN’T ASK THAT Kirk Docker, Aaron Smith, Lou Porter – ABC/Australian Broadcasting
Corporation

AACTA AWARD FOR BEST CASTING  
 BREATH Nikki Barrett – Gran Via, Windalong Films and See Pictures
 FRIDAY ON MY MIND Episode 1 – Part 1 Leigh Pickford – ABC/Playmaker Media
 RIOT Allison Meadows – ABC/Werner Film Productions
 SWEET COUNTRY Anousha Zarkesh – Bunya Productions

AACTA AWARD FOR BEST ONLINE VIDEO OR SERIES
BC EXPLAINED Carl J Sorheim, David Gannon, Troy Larkin – Cameralla
 DEADLOCK Fiona Eagger, Deb Cox, Belinda Mravicic, Billie Pleffer – Every Cloud Productions
 HOMECOMING QUEENS Michelle Law, Chloe Reeson, Corrie Chen, Katia Nizic – Generator
Pictures
 KIKI AND KITTY Liz Watts, Sylvia Warmer, Nakkiah Lui, Catriona McKenzie – Porchlight Films
 SMALL TOWN HACKERS Lauren Elliott, Matt Lovkis, Henry Inglis – Mad Kids

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST FEMALE PRESENTER
 Shaynna Blaze SELLING HOUSES AUSTRALIA – Foxtel/Lifestyle/Beyond Productions
 Mel Buttle THE GREAT AUSTRALIAN BAKE OFF – Foxtel/Lifestyle/FremantleMedia Australia
 Margaret Pomeranz SCREEN – Foxtel/Arts/Foxtel
 Yvonne Sampson LEAGUE LIFE, BIG LEAGUE WRAP, THURSDAY NIGHT FOOTY, SUPER
SATURDAY – Foxtel/Fox Sports/Fox Sports Australia Pty Ltd
 Ashleigh Wells HANGING WITH WEEKEND HANGOUT – Foxtel/Disney Channel/The Walt Disney
Company ANZ

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST MALE PRESENTER
 Matty Johns SUNDAY NIGHT WITH MATTY JOHNS, THE LATE SHOW WITH MATTY JOHNS –
Foxtel/Fox Sports/Fox Sports Australia Pty Ltd
 Matt Moran THE GREAT AUSTRALIAN BAKE OFF – Foxtel/Lifestyle/FremantleMedia Australia
 Neale Whitaker LOVE IT OR LIST IT AUSTRALIA – Foxtel/Lifestyle/Beyond Productions
 Matt Wright OUTBACK WRANGLER – Foxtel/National Geographic/National Geographic
 Andrew Winter LOVE IT OR LIST IT AUSTRALIA, SELLING HOUSES AUSTRALIA –
Foxtel/Lifestyle/Beyond Productions

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST NEW TALENT
 Inez Currò PICNIC AT HANGING ROCK – Foxtel/Showcase/ FremantleMedia Australia
 Markella Kavenagh ROMPER STOMPER – Stan/Roadshow Rough Diamond
 Nick Riewoldt AFL 360 – Foxtel/Fox Sports/Fox Sports Australia Pty Ltd
 Scott Ryan MR INBETWEEN – Foxtel/Showcase/Blue-Tongue Films and Jungle Entertainment
 Chika Yasumura MR INBETWEEN – Foxtel/Showcase/Blue-Tongue Films and Jungle
Entertainment

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST LIVE EVENT PRODUCTION
 BATHURST 2017 James Harrison –Foxtel/Fox Sports/ Fox Sports Australia Pty Ltd
 CMC MUSIC AWARDS 2018 Duane Hatherly – Foxtel/CMC/Foxtel
 JEFF HORN V GARY CORCORAN WORLD TITLE FIGHT Matt Weiss – Foxtel/Fox Sports/ Fox
Sports Australia Pty Ltd
 SKY NEWS LEADERSHIP SPILL David Speers, Kieran Gilbert, Laura Jayes – Foxtel/Sky News/Sky News

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST SPORTS PRESENTATION
 AFL 360 Tim Hodges, Tom Dullard, Sam Daddo – Foxtel/Fox Sports/ Fox Sports Australia Pty Ltd
 LEAGUE LIFE Michael Sullivan – Foxtel/Fox Sports/ Fox Sports Australia Pty Ltd
 SUNDAY NIGHT WITH MATTY JOHNS Ben Churchill – Foxtel/Fox Sports/Fox Sports Australia Pty
Ltd
 FINALS FOOTY ON FOX: RICHMOND V COLLINGWOOD Ben Roberts, Zach Larkins, Leigh
Carlson, Michael Neill – Foxtel/Fox Sports/ Fox Sports Australia Pty Ltd

TV Tonight is a partner of the 2018 AACTA Awards.

5 Comments:

  1. The show itself was so refreshing. I prefer the theatre-style seating, instead of watching people get drunk, chat, look at phones and generally ignore the presenters. Also, Aussies don’t take themselves so seriously (except when it is genuinely deserved) and you could tell people were enjoying themselves. Only gripe was that Nicole Kidman was a bit too prominent. Sitting her directly behind Bryan Brown was a mistake. Oh, and neglecting to even mention Bryan Brown’s best work on A Town Like Alice was sad – it is not easy to act being crucified.

  2. Am happy that Mystery Road and Riot won a few awards last night. Very deserving, as both were great watching.

    Glad Selling Houses won best Lifedtyle too.

    (Am happy with a few of the film wins too) .

  3. Loved The Letdown from its first outing…Congrats….
    Also Kudos to those involved in Employable Me…a well deserved win….
    Thank you for reporting David Knox.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.