AWGIE Awards 2019: nominees

Nominees have been announced for the nations’ top script honours, the 2019 AWGIE Awards.

For the first time in years, Home and Away and Neighbours have a challenger in the Serial category with The Heights nominated.

Other profile shows include Bloom, Jack Irish, The Cry, Rosehaven, The Weekly with Charlie Pickering and The Family Law.

The nominees, which are judged purely on members’ script alone, include yet-to-screen titles Upright, Lambs of God, The End -all coming to Foxtel.

Deb Cox also has a nomination in the Feature Film: Adapted category for Miss Fisher and the Crypt of Tears.

Winners will be announced on Thursday 22 August 2019 at the City Recital Hall, Sydney.

TV categories:

Television – Series or Miniseries of More Than 4 Hours Duration, Including Original and Adapted Works
Bloom: ‘The Mystery Box’ – Glen Dolman
Jack Irish: Season 2, Episode 1 – Andrew Knight
Secret City: Under the Eagle: ‘Run Little Rabbit’ – Matt Cameron
The End: ‘Toxic Shock Syndrome’ – Samantha Strauss

Television – Telemovie or Miniseries of 4 Hours or Less Duration, Including Original and Adapted Works
Lambs of God – Sarah Lambert
On the Ropes – Tamara Asmar, Adam Todd and Ian Meadows
The Cry – Jacquelin Perske

Television – Serial
Home and Away: Episode 7073 – Margaret Wilson
Neighbours: Episode 8052 – Jason Herbison
The Heights: Episode 26 – Hannah Carroll Chapman

Comedy – Situation or Narrative
Rosehaven: Season 3, Episode 4 – Luke McGregor and Celia Pacquola
Rosehaven: Season 3, Episode 5 – Luke McGregor and Celia Pacquola
The Family Law: ‘Number One Gay Son’ – Benjamin Law and Kirsty Fisher
Upright: ‘Day Six’ – Leon Ford
Upright: ‘Day Eight’ – Tim Minchin

Comedy – Sketch or Light Entertainment
Orange is the New Brown: Episode 1 – Joel Slack-Smith and Heidi Regan with Nazeem Hussain, Richard Thorp, Penny Greenhalgh and Sophie Braham
The Weekly with Charlie Pickering: ‘TV Bingo’ and ‘Libspill 2’ – Gerard McCulloch, Charlie Pickering, Kynan Barker, Chris Kennett, Adam Richard with Justin Kennedy and Eleanor Robertson

Children’s Television – ‘C’ Classification (Children’s – 5–14 Years), Original or Adapted, Animated or Performed
Hardball: ‘Across the Ditch’ – Guy Edmonds and Matt Zeremes
Mustangs FC: ‘Pity Party’ – Alix Beane
The Deep: ‘Purple Tide’ – Cleon Prineas

Animation
Beat Bugs: ‘Lady Madonna’ – Kate Mulvany
Beat Bugs: ‘You Won’t See Me’ – Thomas Duncan-Watt
Berry Bees: ‘Hypnotic Hair, Don’t Care’ – Joel Slack-Smith
Monstrous: ‘Pier Pressure’ – Bruce Griffiths with Jasper St Aubyn West
Spongo, Fuzz & Jalapeña: ‘The Gasman Cometh’ – Simon Dodd

Documentary – Public Broadcast (Including VOD) or Exhibition
Ghosthunter – Ben Lawrence
The Art of the Game – Matthew Bate
The Pacific: In the Wake of Captain Cook with Sam Neill: ‘Endeavour and Tahiti’ – Sally Aitken with Owen Hughes, Meaghan Wilson-Anastasios, David Alrich and Sam Neill

One Comment:

  1. Episode 8052 of “Neighbours” is going to be hard to beat (Sonya’s death). A brilliantly scripted episode, which was part of an incredibly well-crafted storyline. Jason Herbison deserves all the recognition he can get (Eve Morey and Ryan Moloney have already received recognition via their Logie nominations, as has the show itself – let’s hope the Awgies take it a step further and award Jason the prize). I know he and Neighbours have won this award on numerous occasions in the past, but this year’s nominated episode takes things to a whole new level.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.